Tepaná obruba smaltu

2011-11-29 22:09:41

Kategorie : šperkařské techniky

Poté, co si vyzkoušíte několik jednoduchých smaltů na jednoduše vystřiženém nebo vyřezaném plechu, jistě budete přemýšlet o tom, jak by se daly kraje smaltu lépe zpracovat. Nebo ještě lépe, jak jednoduše vytvořit okolo smaltu obrubu. Vnější přihrádku smaltu lze vytvarovat z plochého nebo čtvercového drátu a připájet na podložku. Nevýhodou tohoto postupu je, že pájka používaná k pájení mědi či stříbra má kriticky nízký bod tání při výpalu ztrácí pevnost a křehne. Také je těžké spoj zapájet tak, aby se pájka nedostala i do míst překrytých smaltem. Proto je daleko lepší obrubu vytvořit tvarováním podložky bez použití pájky. Následující postup ukazuje, jak takový okraj vytvořit.

  • Nejprve vystřihneme plech požadovaného tvaru a po jeho okraji narýsujeme zmenšený obrys o šířce 1,2 - 1.5mm. Poté plochými kleštěmi ( nebo půlkulatými, tam, kde je okraj kulatý ).
  • Poté okraj přetepeme malým kladívkem přes hranu kovadlinky aby se nám kulatý ohyb plechu ohranil.
  • Takto vzniklá přihrádka nebude mít stejnou výšku, proto ji zarovnáme velkým plochým pilníkem, tak, aby vnitřní výška přihrádky byla přibližně 1mm.

  • Pokud budeme používat transparentní smalty , můžeme dno přihrádky reliéfně upravit, a to buď pomocí matovacích čakanů, nebo porytím matovacím rydlem
  • Pro zpřesnění tvaru, můžeme podložku z vnějšku přepilovat a přesmirkovat.